Välkommen till oss på LRF!
Meny
Meny

Kommunikatör till LRF Mitt

Sandviken LRF Mitt Sista ansökningsdag: 2024-08-12

Lantbrukarnas Riksförbund, LRF, är en intresse- och företagarorganisation för det gröna näringslivet. LRF har ca 128 000 medlemmar där varannan medlem är företagare samt ca 11 300 förtroendevalda. Gemensamt för LRFs medlemmar är att de har sin bas i jord, skog, trädgård och landsbygdens miljöer. Organisationen har även omfattande affärsverksamhet i fyra dotterbolag.

LRF söker nu en regional kommunikatör till Region Mitt med placering i Sandviken, Uppsala eller Borlänge. Våra uppdragsgivare är medlemmarna i våra fem län.

Kommunikatör

I arbetet som Regional Kommunikatör på LRF arbetar du tillsammans med förtroendevalda och medarbetare i vårt kommunikations- och påverkansarbete med att skapa opinion för frågor som är viktiga för våra medlemmar och det gröna näringslivet. Att utmana och utveckla arbetssätt i syfte att öka vår förmåga att nå framgång är en del i uppdraget. En annan är omvärldsbevakning av de gröna näringarna, att skriva pressmeddelanden, debattartiklar och nyhetsinnehåll, inte minst för att stötta våra 68 kommungrupper i deras arbete. Det är viktigt att våra medlemmar har god kännedom om arbetet som pågår, lärdomar och framgångar. Därav är ett naturligt fokus på att vår medlemskommunikation säkerställer att LRFs arbete synliggörs för våra medlemmar.

Vi är ett starkt gäng med höga ambitioner, och god kommunikation är centralt för att lyckas. Strategiskt bollplank och stöd till förtroendevalda och personal i deras kontakter med andra organisationer, media, myndigheter och politiker är också en del i rollen. Du samarbetar i flera frågor med LRF:s centrala kommunikationsavdelning och ingår i ett nätverk av kommunikatörer som är placerade i LRF:s alla regioner runt om i landet.

Vi söker dig

Du har en akademisk utbildning inom kommunikation eller motsvarande. Du är van att arbeta strategiskt med eget ansvar för att såväl skapa och förankra kommunikationsplaner som utförandet av det löpande arbetet.

Vi ser att du gärna har motsvarande erfarenhet inom folkrörelse eller intresseorganisation. Har du även god kännedom om villkor och förutsättningar för företagare inom det gröna näringslivet är meriterande. Du uttrycker dig mycket väl i både tal och skrift där budskapet anpassas efter mottagaren för att nå fram. Vi har behov att vässa vår förmåga att få fram budskap och ser att du behärskar grafisk design. Vidare ser vi att du är bekväm att arbeta med både traditionella och sociala medier.

Då vårt uppdrag är komplext ser vi en möjlighet i att medarbetares huvudsakliga uppdrag kompletteras med ytterligare område därav kan det vara meriterande med kunskap och erfarenhet inom för oss relevanta sakområden. Ett annat område är försäljning- och medlemsutveckling.

Du har en god samarbetsförmåga och är serviceinriktad och lyhörd inför andras problemställning och synsätt. Du är trygg i att arbeta med stort eget ansvar, är initiativrik och resultat- och målorienterad. Du är flexibel som person och ser inga hinder med att resa någon dag i veckan mellan olika orter inom Region Mitts ansvarsområde.

LRF erbjuder dig

Vi erbjuder dig ett utmanande och spännande uppdrag tillsammans med ett glatt och kompetent gäng i en framgångsrik organisation. Vi har såklart kollektivavtal och generöst förmånspaket. På LRF arbetar vi med flexibelt arbetssätt där en variation av kontors-, hem- eller distansarbete är möjligt utifrån verksamhetens behov. Vi ser att friskvård är en central del av vår arbetsmiljö. Visst inslag av kvälls- och helgarbete kan förekomma för möten med förtroendevalda och medlemmar. Tjänsten är på heltid med tillträde snarast enligt överenskommelse. Då LRF Mitts uppdraget är att arbeta i LRF regionerna Dalarna, Gävleborg och Mälardalen ingår resor i våra fem län i tjänsten, varför B-körkort och tillgång till bil är krav för tjänsten. Tjänsten är en tillsvidareanställning på heltid med 6 månaders provanställning, placeringsort är Sandviken, Uppsala eller Borlänge.

 

Din ansökan

Låter detta spännande är du varmt välkommen att ansöka genom att klicka på länken här intill och där bifoga CV och ett kortfattat personligt brev. Urval och intervjuer kommer att ske i augusti, men ser gärna att du skickar in ditt CV så snart som möjligt men allra senast den 12 augusti 2024. När du har sökt tjänsten får du kontaktuppgifter för eventuella frågor.

För frågor till våra fackliga representanter, vänligen kontakta Sofie Leosson (Saco) på sofie.leosson@lrf.se, alternativt Krister Holger(Unionen) på krister.holger@lrf.se